Domů » Konference Chcípl PES 9. dubna 2022

Konference Chcípl PES 9. dubna 2022

  • od

Dne 9. dubna 2022 se uskutečnila historicky první konference hnutí Chcípl PES v restauraci Šeberák na Praze 4 Kunratice.

Konferenci zahájil předseda hnutí Jakub Olbert představením nových webových stránek, změny názvu hnutí, změny loga a identity. Věnoval se také podrobně současnosti hnutí a zejména jeho budoucnosti obsažené v desateru a programu odrážejícím vize a cíle hnutí pro následující období.

Hnutí Chcípl PES se nově jmenuje Hnutí PES.

Úvodní blok byl věnován důvodu vzniku hnutí v roce 2020, kterým bylo prohlášení tehdejšího ministra zdravotnictví Blatného ze dne 20. listopadu 2020, kdy po sérii chaotických vyjádření o otevření/neotevření gastro provozů znovu odložil jejich otevření. Dne 25. listopadu oznámil Jakub Olbert na sociálních sítích, že již nebude nadále trpět bezpráví a následující den otevře restauraci Šeberák. Toto prohlášení odstartovalo bouřlivou a souhlasnou reakci veřejnosti i dotčených podnikatelů. Ze strany státní moci došlo následující den k použití represivních složek – policejního zásahového komanda v restauraci Šeberák. Kompletní historie hnutí je přehledně popsána na webu Hnutí PES v záložce „Co hledám“.

V dalším bloku konference představil Bedřich Šmudla desatero Hnutí PES, SOS Memorandum opozičních subjektů pro nadcházející komunální volby a přerod zkratky PES na aktuální i budoucí témata, kterými jsou Právo – Ekonomika – Svoboda.

První místopředseda Jiří Janeček označil za největší přínos hnutí Chcípl PES nově navázaná přátelství napříč celou Českou republikou. Chcípl PES uzavřel svojí etapu a Hnutí PES představuje tu novou, která plynule navazuje na prvotní cíl, tedy naději pro ostatní, že vždy má smysl za svá práva a svobody bojovat.

Jako zásadní problém nejbližší doby vidí Janeček nejednotnost opoziční scény, neochotu lidí opustit svoji anonymitu a komfortnost momentálního života. Připomněl skutečnost, že restrikce se týkaly vybrané skupiny obyvatel a ostatní pouze tiše mlčeli až do okamžiku, než byli do restrikcí zahrnuti jako další cílená skupina. Hnutí PES bude i nadále stát na náměstích mezi lidmi.

Místopředseda Marcel Huml poděkoval všem členům hnutí, kteří nejsou vidět na pódiích, ale komplexně zabezpečují organizaci i bezpečnost všech akcí, zejména pak demonstrací po celé republice. Přestože jsou takzvaně neviditelní, tak existují, usilovně pracují a dál budou následující akce hnutí zabezpečovat.

Zástupce Libereckého kraje Jiří Pokorný v rámci diskuze připomněl, že současná vláda pokračuje v restrikcích té předchozí, prostřednictvím Krajských hygienických stanic rozdává pokuty podle politické objednávky a navíc vyhrožuje i tresty odnětí svobody až na tři léta za vlastní názor. Historie se opakuje a povolený je opět pouze jeden názor.

Předsedou Hnutí PES zůstává Jakub Olbert, 1. místopředsedou Jiří Janeček a místopředsedou Marcel Huml.